Education Committee
Chair: Leyla Elif Sade (Turkey)
Deputy Chair: Bernhard Gerber (Belgium)
- Ahmet Demirkiran (Turkey)
- Benay Ozbay (Turkey)
- Denisa Muraru (Italy)
- Erwan Donal (France)
- Giulia Vinco (Italy)
- Hafiz Naderi (United Kingdom)
- Ivan Stankovic (Serbia)
- Konstantinos Papadopoulos (Greece)
- Lilit Baghdasaryan (United Kingdom)
- Luna Gargani (Italy)
- Mark Westwood (United Kingdom)
- Nicholas Merke (Germany)
- Nina Ajmone Marsan (Netherlands)
- Özge Özden (Turkey)
- Ricardo Fontes Carvalho (Portugal)
- Sarah Moharem-Elgamal (United Kingdom)
Scientific Initiatives Committee
Chair: Marc Dweck (United Kingdom)
Deputy Chair: Tomaz Podlesnikar (Slovenia)
- Ahmet Demirkiran (Turkey)
- Emmanuel Androulakis (United Kindgom)
- Gerald Maurer (Austria)
- Giulia Elena Mandoli (Italy)
- Hatem Soliman Aboumarie (United Kingdom)
- Jadranka Separovic Hanzevacki (Croatia)
- Jolien Geers (Belgium)
- Jose Rodriguez Palomares (Spain)
- Maria Lembo (Italy)
- Robert Manka (Switzerland)
- Sanjeev Bhattacharyya (United Kingdom)
- Shruti S Joshi (United Kingdom)
- Simona Botezatu (Romania)
- Theo Pezel (France)
- Tor Biering-Sørensen (Denmark)
Scientific Documents Committee
Co-Chair: Pal Maurovich-Horvat (Hungary)
Co-Chair: Ivan Stankovic (Serbia)
- Alessia Gimelli (Italy)
- Aniela Popescu (Germany)
- Erwan Donal (France)
- Fabrizio Ricci (Italy)
- Gerald Maurer (Austria)
- Giovanni Di Salvo (Italy)
- Julia Grapsa (United Kingdom)
- Liliana Szabo (Hungary)
- Maja Cikes (Croatia)
- Marc Dweck (United Kingdom)
- Mihaila Baldea (Romania)
- Niall Keenan (United Kingdom)
- Pankaj Garg (United Kingdom)
- Philippe Bertrand (Belgium)
- Teodora Benedek (Romania)
- Valtteri Uusitalo (Finland)
- Victoria Delgado (Spain)
- Yohann Bohbot (France)
Research and Innovation Committee
Chair: Danilo Neglia (Italy)
Deputy Chair: Ana Teresa Timoteo (Portugal)
- Andrea Barison (Italy)
- Arti Ramkisoensing (United Kingdom)
- Cel McCracken (United Kingdom)
- Eylem Levelt (United Kingdom)
- Gianluca Pontone (Italy)
- Giulia Elena Mandoli (Italy)
- Julien Magne (France)
- Marcelo Miglioranza (Brazil)
- Marianna Fontana (United Kingdom)
- Matteo Cameli (Italy)
- Pier Giorgio Masci (United Kingdom)
- Riccardo Liga (Italy)
- Rocco Friebel (United Kingdom)
- Ruxandra Oana Jurcut (Romania)
- Saloua El Messaoudi (Netherlands)
- Sonia Borodzicz-Jazdzyk (Poland)
- Theo Pezel (France)
- Tor Biering-Sørensen (Denmark)
- Zahra Raisi-Estabragh (United Kingdom)
Shared Interest Groups
Chair: Nina Ajmone Marsan (Netherlands)
Deputy Chair: Ana Almeida (Portugal)
- Ana Teresa Timoteo (Portugal)
- Andrew Swift (United Kingdom)
- Aniela Popescu (Germany)
- Anna Baritussio (Italy)
- David Maisuradze (Georgia)
- Elif Sade (Turkey)
- Maria Isabel Gonzalez Del Hoyo (Spain)
- Nina Eide Hasselberg (Norway)
- Riitta Paakkanen (Finland)
- Saloua El Messaoudi (Netherlands)
- Sena Sert (Turkey)
- Sjoerd Mollema (Netherlands)
- Vasileios Kamperidis (Greece)
- Vito Maurizio Parato (Italy)
- Yasmina Bououdina (Algeria)
Industry Round Table Committee
Chair: Victoria Delgado (Spain)
Deputy Chair: Jeanette Schulz-Menger (Germany)
- Alessia Gimelli (Italy)
- Ana Maria G Almeida (Portugal)
- Andreas Giannopoulos (Switzerland)
- Anna Sannino (Italy)
- Bernard Cosyns (Belgium)
- Edyta Plonska-Gosciniak (Poland)
- Elena Galli (France)
- Hafiz Naderi (United Kingdom)
- Ignatios Ikonomidis (Greece)
- Jaume Aguero (Spain)
- Kyriakos Yiangou (Cyprus)
- Laura Murphy (Ireland)
- Magnus Jensen (Denmark)
- Malgorzata Wamil (United Kingdom)
- Thor Edvardsen (Norway)
Web and Communication Committee
Chair: Sarah Moharem-Elgamal (United Kingdom)
Deputy Chair: Denisa Muraru (Italy)
- Ahmed Mohsen (Egypt)
- Alessia Gimelli (Italy)
- Caroline M. Van De Heyning (Belgium)
- Colin Monaghan (United Kingdom)
- Fabio Fazzari (Italy)
- Francesco Perone (Italy)
- Gergely Ágoston (Hungary)
- Henry Han (United States)
- Kevin Domingues (Portugal)
- Mariana Brandão (Portugal)
- Mark Schuuring (Netherlands)
- Nay Aung (United Kingdom)
- Nicolas Merke (Germany)
- Rafael Vidal-Pérez (Spain)
- Sara Moscatelli (United Kingdom)
- Shehab Anwer (Switzerland)
- Svetlin Tsonev (Bulgaria)
- Vladyslav Kavalerchyk (Germany)
Membership Committee and Partner Societies
Chair: Bernard Cosyns (Belgium)
Deputy Chair: Bogdan A. Popescu (Romania)
- Alexander Van de Bruaene (Belgium)
- Anna Baritussio (Italy)
- Blazej Michalski (Poland)
- Dasa Zugwitz (Slovenia)
- Denisa Muraru (Italy)
- Elif Sade (Turkey)
- Gianluca Pontone (Italy)
- Jana Ljubas Macek (Switzerland)
- Maria Boutsikou (Greece)
- Ricardo Fontes Carvalho (Portugal)
- Robin Nijveldt (Netherlands)
- Sarah Moharem-Elgamal (United Kingdom)
- Victoria Delgado (Spain)
- Vlatka Reskovic Luksic (Croatia)
- Xavier Galoo (Belgium)
Heart Imagers of Tomorrow (HIT) Committee
Chair: Theo Pezel (France)
Deputy Chair: Giulia Elena Mandoli (Italy)
- Andreea Motoc (Belgium)
- Anna Giulia Pavon (Switzerland)
- Aurelien Bustin (France)
- Begüm Uygur (Turkey)
- Carla Sousa (Portugal)
- Dasa Zugwitz (Slovenia)
- Eirini Velegraki (Greece)
- Giovanni Benfari (Italy)
- Giulia Vinco (Italy)
- Hafiz Naderi (United Kingdom)
- Jolien Geers (Belgium)
- Karolina Kupczyńska (Poland)
- Liliana Szabo (Hungary)
- Marta Cvijic (Slovenia)
- Özge Özden (Turkey)
- Sara Moscatelli (United Kingdom)
- Sofien Ayed (Germany)
- Theo Pezel (France)
- Yoann Primet (Germany)
- Yohann Bohbot (France)
Certification and Accreditation Committee
Co-Chair: Luna Gargani (Italy)
Co-Chair: John-Paul Carpenter (UK)
CMR Subcommittee
- Chair: Robin Nijveldt (Netherlands)
- Deputy Chair: Mohammed Yunus Khanji (UK)
CMR CHD Subcommittee
- Chair: Oliver Tann (UK)
- Deputy Chair: Emanuela Valsangiacomo Buechel (Switzerland)
TTE Subcommittee
- Chair: Elena Galli (France)
- Deputy Chair: Agnes A Pasquet (Belgium)
TOE Subcommittee
- Co-Chair (EACVI): Constantinos Hristou Papadopoulos (Greece)
- Co-Chair (EACTAIC): Joost van der Maaten (Netherlands)
Echo CHD Subcommittee
- Co-Chair (EACVI): Owen Miller (UK)
- Co-Chair (AEPC): Werner Budts (Belgium)
Nuclear Cardiology Subcommittee
- Co-Chair (EACVI) : Ronny Buechel (Switzerland)
- Co-Chair (EANM): Fabien Hyafil (France)
Cardiac CT Subcommittee
- Chair: Marc Dweck (UK)
- Deputy Chair: Sarah Moharem Elgamal (UK)
Laboratory Accreditation Echo Subcommittee
- Chair: Alexandros Stefanidis (Greece)
- Deputy Chair: Monica Rosca (Romania)
Laboratory Accreditation CMR Subcommittee
- Chair: Robert Manka (Switzerland)
- Deputy Chair: Anna Baritussio (Italy)
EACVI 2023 Scientific Programme Committee
Scientific Programme Chair: Prof. Steffen E. Petersen (United Kingdom)
Director of EACVI 2023 Strategy: Dr. Mark Westwood (United Kingdom)
Echo Co-Chair: Dr. Denisa Muraru (Italy)
CMR Co-Chair: Prof. Robin Nijveldt (The Netherlands)
Nuclear C & CCT Co-Chair: Dr. Gianluca Pontone (Italy)
CHD Representative: Prof. Giovanni Di Salvo (Italy)
Scientific Committee Advisors:
- Prof. Bernard Cosyns (Belgium)
- Prof. Thor Edvardsen (Norway)
- Prof. Leyla Elif Sade (Turkey)
- Prof. Bernhard Gerber (Belgium)
- Assoc. Prof. Pal Maurovich-Horvat (Hungary)
- Prof. Marc Dweck (United Kingdom)